BERLIN, BERLIN

Autor: Martina Budimir, 6. 6. 2010.

Od 13. do 18. lipnja učenice Ekonomske škole u Požegi,

Marija Jozić i Katarina Radošević,

putuju u Berlin na Europski kongres o budućnosti.

Nagradu je osvojila i učenica Gabriela Lisec.

Učenice 3.h razreda, Marija Jozić, Gabriela Lisec i Katarina Radošević sudjelovale su na natjecanju Chance Europa 2020. Natjecanje se ove godine održava po sedmi put, a organiziraju ga Institut za prospektivne analize i FEZ (najveći europski centar za mlade). Održava se pod pokroviteljstvom Njemačkog ministarstva vanjskih poslova i Europske unije  kroz program Mladi na djelu. Mladi na djelu je obrazovni program Europske unije i Europske komisije namijenjen mladima od 13. do 30. godine starosti. Cilj je programa poticanje aktivnog sudjelovanja mladih u javnom životu  i u europskom građanstvu, razvijanje solidarnosti i tolerancije među mladima i poticanje suradnje mladih u zemljama Unije i u zemljama partnerima.

Natjecanje i kongres organiziraju se s namjerom da se mlade ljude potakne na razmišljanje o svojoj budućnosti u Europskoj uniji stvarajući kreativne vizije Europe kroz 10 do 20 godina, a s posebnim osvrtom na zadane teme. Kako je jedna od tema natjecanja i kongresa u školskoj godini 2006./2007. bila pitanje identiteta u Europskoj uniji, učenice Ekonomske škole u Požegi odlučile su na kreativan način prikazati nade i strahovanja mladih pred ulazak Hrvatske u Europsku uniju. Učenice su izabrale kreativnu tehniku film i svojim kratkim filmom pod naslovom "Ein Traum von Europa" osvojile sudjelovanje na Kongresu o budućnosti Europe (16.-21. 11. 2006.). Na Kongresu je prisustvovao i s mladima razgovarao gospodin Jan Figel. Naša je škola bila prvi predstavnik Hrvatske na Kongresu, a rad naših učenika postavljen je na stranicama natjecanja kao primjer vrlo uspješnog rada iz prethodnih godina, i to kao jedini film iz natjecateljskog dijela.

U školskoj godini 2007./2008. naglasak natjecanja i Kongresa pod nazivom Chance Europa 2020 bio je na Europskoj godini jednakih mogućnosti za sve. Učenice je ponovno pripremala profesorica Budimir. Na natjecanju su sudjelovale dvije skupine učenica sa svojim kratkim filmovima, koji se bave nekim od zadanih tema. Učenice, koje su 2006. sudjelovale na šestodnevnom kongresu, Marijana Derner, Kornelija Jukić, Vanja Tomić, Kristina Vidović i Dragana Vuk, 2007. su se godine odlučile za pitanje ljudskih prava. Učenice su snimile kratki film pod naslovom "Bis der Tod uns scheidet". Učenice Romana Aleksić, Valentina Čolić, Lea Filipović, Helena Krčma, Mateja Soldo i Aleksandra Škorić snimile su film "Schneelos oder Die Zukunft der Erde ist in unseren Händen" u kojem su se pozabavile pitanjem angažmana mladih u zaštiti okoliša. I ovu je skupinu vodila profesorica Budimir. Oba je filma stručna prosudbena komisija odabrala u skupinu radova čiji su autori bili nagrađeni sudjelovanjem na Kongresu o budućnosti Europe od 2. do 7. prosinca 2007. godine. Kongres je organiziran pod visokim pokroviteljstvom bivše potpredsjednice Europskog parlamenta, dr. Sylvie-Yvonne Kaufmann.

Učenike je za natjecanje i u školskoj godini 2008./2009. pripremala profesorica Martina Budimir. Na natjecanju su sudjelovale Mihaela Brković-Kudrić (2c), Marija Jozić (3h), Gabriela Lisec (3h) i Katarina Radošević (3h). Učenice su snimile film "Niemand ist perfekt, doch jeder verdient Respekt" u kojem su se pozabavile pitanjem prava bivših ovisnika i angažmana mladih u politici. Stručna prosudbena komisija odabrala je film u skupinu radova čiji su autori nagrađeni sudjelovanjem na Kongresu o budućnosti Europe, koji je održan u Berlinu od 16. do 20. veljače 2009. godine. Kongres je održan pod visokim pokroviteljstvom gospodina Jana Figela, povjerenika EU za opće i strukovno obrazovanje, kulturu i mlade. Na prezentaciji rezultata kongresa i u diskusiji sudjelovali su razni njemački političari, zastupnici Bundestaga i Europskog parlamenta. Na Kongresu je u kreativnim radionicama o budućnosti Europe sudjelovalo 100 nagrađenih učenika iz Njemačke, Italije, Hrvatske, Bugarske i Poljske.

Ove je godine (2009./2010.) na natjecanje poslan rad "Eine ganz normale Geschichte" s podnaslovom "Armut darf nicht sein". Ova je godina, naime, proglašena Europskom godinom borbe protiv siromaštva i socijalne isključenosti, pa su se učenice 3.h razreda, Gabriela Lisec, Marija Jozić i Katarina Radošević, odlučile prikazati rješenje ovog problema u 2020. godini. Škola je ponovno surađivala s gospodinom Robertom Demom iz foto-studija Kaća, a u filmu su glumili i Filip Galić (4.k), Fran Lisec i Dominik Budimir. Statirali su učenici 3.h razreda, neki učenici 1.h razreda i učenice naše škole koje stanuju u učeničkom domu. Ekonomska je  škola po četvrti put osvojila sudjelovanje na Europskom kongresu o budućnosti koji se održava u Berlinu.  U Berlin iz privatnih razloga ne putuje Gabriela Lisec. Učenice u pratnji mentorice, mr. Martine Budimir na put idu 13. lipnja, a vraćaju se 18. lipnja. Putuju zrakoplovom niskobudžetnog operatera Germanwings. Na natjecanju će ponovno sudjelovati 100 mladih iz nekoliko zemalja Europe. Pokroviteljica natjecanja i Kongresa ove je godine gospođa Androulla Vassiliou, nova povjerenica Europske unije za obrazovanje, kulturu i mlade. Na Kongresu će s mladima razgovarati zastupnici Europskog parlamenta, zastupnici Bundestaga kao i neki lokalni političari.